Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju to placówka muzealna pod patronatem Samorządu Województwa Dolnośląskiego, usytuowana w unikatowym XVI/XVII-wiecznym młynie papierniczym nad rzeką Bystrzycą Dusznicką. Założone w 1968 roku, muzeum nie tylko pełni rolę edukacyjną, ale również produkuje niewielkie ilości papieru czerpanego zgodnie z historyczną technologią przy użyciu oryginalnych zabytkowych maszyn. Młyn-papiernia, będący jednym z najcenniejszych zabytków techniki, jest wpisany do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego.
W zbiorach muzeum znajdują się:
- Arkusze papierów z filigranami pochodzące z polskich, śląskich i pomorskich czerpalni (XVI–XXI wiek).
- Arkusze papierów barwionych historycznymi technikami (XIX–XX w.).
- Zabytkowe aparaty do badania właściwości papieru (XIX–XX w.).
- Urządzenia do produkcji papieru czerpanego, takie jak formy czerpalne czy prasy do odciskania wody.
- Maszyny używane w przemyśle papierniczym (początek XX w.).
- Urządzenia związane z drukarstwem i introligatorstwem (początek XX w.).
- Historyczne paszporty, dokumenty identyfikacyjne (XIX–XX w.).
- Kolekcja historycznych banknotów.
- Zbiór ekslibrisów z XX wieku.
Dodatkowo, muzeum prezentuje japoński warsztat papierniczy z ołtarzem bogini papieru Kawakami Gozen, będący darem rodziny Yamaguchi z Echizen.
Najbardziej wartościowym eksponatem jest sam młyn papierniczy, obecnie pełniący funkcję siedziby muzeum. To pięknie zdobiony budynek, stanowiący unikalny zabytek techniki i świadectwo historii lokalnego papiernictwa.
W ramach ekspozycji stałej można zobaczyć odrestaurowany budynek papierni, używane do produkcji papieru holendry, kadzie czerpalne, sita, prasy do odciskania i wiele innych, ukazujących rozwój techniki wytwarzania papieru.