Synagoga Remu Kraków
Synagoga Remu w Krakowie, położona na Kazimierzu przy ulicy Szerokiej 40, jest obecnie jednym z dwóch czynnych domów modlitwy w mieście i jedynym, gdzie regularnie odbywają się nabożeństwa.
To druga co do wieku synagoga w Krakowie, znana również jako Synagoga Nowa, ale obecnie nosząca nazwę na cześć Mojżesza Isserlesa. Znajdujący się tam budynek oraz przylegający do niego cmentarz tworzą unikatowy kompleks architektoniczny i sakralny sięgający XVI wieku.
W okresie początku XX wieku synagoga została ozdobiona malowidłami o tematyce biblijnej, a w 1933 roku przeszła prace konserwacyjne pod kierownictwem architekta Hermana Gutmana. Podczas II wojny światowej została zdewastowana i przeznaczona na magazyn zwłok oraz sprzętu strażackiego przez niemiecki Urząd Powierniczy.
Po wojnie, w 1945 roku, synagoga została ponownie otwarta dla kultu, ale władze utrzymały jej przeznaczenie na magazyn strażacki. Dopiero w 1947 roku budynek został zwrócony Kongregacji Wyznania Mojżeszowego w Krakowie i poddany wstępnej renowacji. W latach 1958–1968 przeprowadzono gruntowne prace konserwatorskie, które objęły m.in. nowe pokrycie dachów, osuszenie murów, odnowienie tynków i rekonstrukcję bimy.
W 1968 roku synagogę odwiedził kardynał Karol Wojtyła, a w 1992 prezydent Izraela, Chaim Herzog. Obecnie jest to jedyny żydowski dom modlitwy w Krakowie, gdzie regularnie odbywają się nabożeństwa.
W lipcu 1996 roku odnaleziono zwoje Tory, które po latach zostały przekazane synagodze Remu. W czerwcu 2002 roku synagogę odwiedził książę Karol Mountbatten-Windsor, a prace renowacyjne prowadzone w latach 2008–2013 zostały współfinansowane przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.